Skip to content

649 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1969

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 30, 2001

Property Information

Block1703
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,409
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,700
40%
Improvement Value:$175,000
60%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,764+3.0%
2024$11,417+3.1%
2023$11,070+1.4%
2022$10,918+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,409DeedBook 5833, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1969