Skip to content

122 Smallwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1900

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Jan 23, 1998

Property Information

Block1703
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,300
53%
Improvement Value:$126,800
47%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893+3.0%
2024$10,572+3.1%
2023$10,250+1.4%
2022$10,110+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft1,230DeedBook 5525, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1900