Skip to content

108 Smallwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 19, 2002

Property Information

Block1704
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF3CG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,233
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,000
55%
Improvement Value:$120,900
45%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,764+3.0%
2024$10,446+3.1%
2023$10,129+1.4%
2022$9,990+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922