Skip to content

57 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block1801
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,671
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,600
54%
Improvement Value:$109,300
46%
Total Assessment$235,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,514+3.0%
2024$9,233+3.1%
2023$8,952+1.4%
2022$8,830+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,402DeedBook 20180, Page 97208

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 6135, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1927