Skip to content

11 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Vacant Land

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block1801
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$45,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,851+3.0%
2024$1,797+3.1%
2023$1,742+1.4%
2022$1,718+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

DeedBook 20211, Page 27286

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6215, Page 866

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5152, Page 852