Skip to content

11 Overhill RoadBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block1904
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
58%
Improvement Value:$106,300
42%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,135+3.0%
2024$9,836+3.1%
2023$9,537+1.4%
2022$9,406+8.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft982DeedBook 20240, Page 11692

Property Built

Built

Year Built: 1952