Skip to content

156 Carpenter StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
May 23, 2017

Property Information

Block1905
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,300
45%
Improvement Value:$154,900
55%
Total Assessment$281,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,341+3.0%
2024$11,006+3.1%
2023$10,672+1.4%
2022$10,525+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 20170, Page 54113

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 12180, Page 9594

Property Built

Built

Year Built: 1927