Skip to content

71 Continental AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1982

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block1905
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,900
42%
Improvement Value:$214,900
58%
Total Assessment$372,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,035+3.0%
2024$14,591+3.1%
2023$14,148+1.4%
2022$13,954+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,840DeedBook 20170, Page 78256

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 12521, Page 7773Recorded10/27/2014

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5019, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1982