Skip to content

23 Riverdale AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Date
Apr 17, 2018

Property Information

Block1907
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,600
60%
Improvement Value:$101,000
40%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,937+3.1%
2024$9,637+3.2%
2023$9,336+1.4%
2022$9,205+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952