Skip to content

4 Celia CourtBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Date
Dec 18, 2009

Property Information

Block1907
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
56%
Improvement Value:$114,800
44%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,478+3.0%
2024$10,169+3.1%
2023$9,859+1.4%
2022$9,724+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952