Skip to content

240 Belmont AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block2101
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
41%
Improvement Value:$88,100
59%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,005+3.0%
2024$5,828+3.1%
2023$5,651+11.4%
2022$5,073+6.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907