Skip to content

244 Belmont AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Oct 5, 2008

Property Information

Block2101
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2SB1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
46%
Improvement Value:$177,500
54%
Total Assessment$327,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,208+3.0%
2024$12,818+3.1%
2023$12,429+1.4%
2022$12,258+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$282,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 12163, Page 1201

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5640, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1897