Skip to content

69 Watchung AvenueBelleville, NJ 07109

Vacant Land

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Sep 17, 2004

Property Information

Block2102
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,420+3.0%
2024$2,348+3.1%
2023$2,277+1.4%
2022$2,246+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

To:

DeedBook 6111, Page 125