Skip to content

10 Cross Street Unit-7Belleville, NJ 07109

Built 1980

Last Sale Price
$74,500
Last Sale Date
Aug 23, 1999

Property Information

Block2102
Lot28
QualifierC0007
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage905
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
32%
Improvement Value:$106,200
68%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,300+3.0%
2024$6,114+3.1%
2023$5,928+1.4%
2022$5,847+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$74,500

To:

Sq Ft905DeedBook 5635, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1980