Skip to content

64-68 Franklin StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Mar 31, 2015

Property Information

Block2103
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3SB4G 3ST 13APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13,746
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,600
22%
Improvement Value:$911,000
78%
Total Assessment$1,162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,888+3.0%
2024$45,504+3.1%
2023$44,121+1.4%
2022$43,516+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,225,000

To:

Sq Ft11,523DeedBook 12549, Page 8349

Property Built

Built

Year Built: 1917