Skip to content

727-739 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1979
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Aug 18, 2004

Property Information

Block1002
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description2SBGAR OFC+6APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,920
Acreage1.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$616,000
54%
Improvement Value:$534,000
46%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,380+3.0%
2024$45,011+3.1%
2023$43,643+1.4%
2022$43,045-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

Sq Ft9,920DeedBook 6102, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1979