Skip to content

12-18 Watchung AvenueBelleville Twp, NJ 01114

Vacant Land

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 2, 1989

Property Information

Block2104
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,453+3.0%
2024$5,292+3.1%
2023$5,131+1.4%
2022$5,061+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 5080, Page 594