Skip to content

24-26 Watchung AvenueBelleville Twp, NJ 01114

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2010

Property Information

Block2104
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2SCB-2S 2FM+4FM
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage4,292
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,900
26%
Improvement Value:$303,400
74%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,588+3.0%
2024$16,098+3.1%
2023$15,609+1.4%
2022$15,395+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 5504, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1907