Skip to content

14 No. Ninth StreetBelleville, NJ 07109

Built 2008

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block2105
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2.5SF2AG 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,082
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,400
22%
Improvement Value:$384,400
78%
Total Assessment$492,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,875+3.0%
2024$19,288+3.1%
2023$18,702+1.4%
2022$18,446+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$810,000

To:

Sq Ft3,082DeedBook 20250, Page 7381

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 12142, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6403, Page 1