Skip to content

18-20 No. Ninth StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 22, 2003

Property Information

Block2105
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2SB5G 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,736
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$479,200
83%
Total Assessment$579,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,359+3.0%
2024$22,670+3.1%
2023$21,981+1.4%
2022$21,679+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft4,736DeedBook 5985, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1927