Skip to content

8 Montgomery PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1802

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block2301
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,700
55%
Improvement Value:$117,200
45%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,603+3.0%
2024$10,290+3.1%
2023$9,977+1.4%
2022$9,840+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900

To:

Sq Ft1,716DeedBook 20180, Page 39987

Property Built

Built

Year Built: 1802