Skip to content

9-11 Highland AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 18, 2005

Property Information

Block1501
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,589
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,300
51%
Improvement Value:$122,300
49%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,107+3.0%
2024$9,808+3.1%
2023$9,510+1.4%
2022$9,380+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 6170, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1927