Skip to content

32 Montgomery PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1852

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block2301
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
48%
Improvement Value:$152,100
52%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,780+3.0%
2024$11,433+3.1%
2023$11,085+1.4%
2022$10,933+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1852