Skip to content

34 Maple AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block2402
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,291
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
46%
Improvement Value:$122,100
54%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,953+3.1%
2024$8,682+0.2%
2023$8,660+1.4%
2022$8,542+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922