Skip to content

68 Perry StreetBelleville, NJ 07109

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2016

Property Information

Block5302
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
51%
Improvement Value:$127,000
49%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,377+3.0%
2024$10,071+3.1%
2023$9,765+1.4%
2022$9,631+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 12226, Page 1823

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5107, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1919