Skip to content

4 Park PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1966

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 10, 2020

Property Information

Block2405
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,100
39%
Improvement Value:$183,400
61%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,039+3.0%
2024$11,683+3.1%
2023$11,328+1.4%
2022$11,173+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 20200, Page 42654

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5997, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1966