Skip to content

6 Park PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1966

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block2405
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,100
37%
Improvement Value:$194,300
63%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,438+3.0%
2024$12,071+3.1%
2023$11,704+1.4%
2022$11,543+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,496DeedBook 20180, Page 5038

Property Built

Built

Year Built: 1966