Skip to content

579-581 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block2405
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class10
Description2SB 8APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,560
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
39%
Improvement Value:$429,700
61%
Total Assessment$709,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,622+3.0%
2024$27,778+3.1%
2023$26,933+1.4%
2022$26,564+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937