Skip to content

220 Passaic AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1928
Apartment

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block5006
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
Description3SB 6APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,700
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
42%
Improvement Value:$290,100
58%
Total Assessment$500,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,169+3.0%
2024$19,574+3.1%
2023$18,979+1.4%
2022$18,719+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft5,700DeedBook 20220, Page 53701

Property Built

Built

Year Built: 1928