Skip to content

5 Continental AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Jul 6, 2015

Property Information

Block2601
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,200
52%
Improvement Value:$137,400
48%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,639+3.0%
2024$11,296+3.1%
2023$10,952+1.4%
2022$10,802+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft1,378DeedBook 20150, Page 85217

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 6157, Page 778

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5893, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1927