Skip to content

50-56 Hill StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Feb 3, 2016

Property Information

Block3502
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
49%
Improvement Value:$160,500
51%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,603+3.0%
2024$12,231+3.1%
2023$11,859+1.4%
2022$11,697+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

To:

Sq Ft1,531DeedBook 20160, Page 14381

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 12066, Page 4098

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5701, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1937