Skip to content

49 Berkeley AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block2602
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,805
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,700
41%
Improvement Value:$178,600
59%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,111+3.0%
2024$11,754+3.1%
2023$11,396+1.4%
2022$11,240+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,805DeedBook 20190, Page 80238

Property Built

Built

Year Built: 1937