Skip to content

136 Carpenter StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$233,172
Last Sale Date
Dec 22, 2016

Property Information

Block2602
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,717
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
42%
Improvement Value:$147,500
58%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,345+3.0%
2024$10,039+3.1%
2023$9,734+1.4%
2022$9,601+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$233,172

To:

Sq Ft1,635DeedBook 20161, Page 12882

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5983, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1927