Skip to content

58 Plenge DriveBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 28, 2013

Property Information

Block2801
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,800
50%
Improvement Value:$152,100
50%
Total Assessment$306,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,377+3.0%
2024$12,012+3.1%
2023$11,647+1.4%
2022$11,487+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,324DeedBook 12437, Page 4700

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5737, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1959