Skip to content

33 Dorothea TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2018

Property Information

Block2801
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF2BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,300
46%
Improvement Value:$177,100
54%
Total Assessment$329,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,285+3.0%
2024$12,893+3.1%
2023$12,501+1.4%
2022$12,329+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$447,000
DeedBook 6396, Page 394

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5034, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1966