Skip to content

20 Dorothea TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 1995

Property Information

Block2802
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF2BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,800
48%
Improvement Value:$169,900
52%
Total Assessment$326,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,176+3.0%
2024$12,787+3.1%
2023$12,398+1.4%
2022$12,228+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966