Skip to content

16 Dorothea TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1966

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Mar 27, 2014

Property Information

Block2802
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF2BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,600
47%
Improvement Value:$172,000
53%
Total Assessment$324,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,091+3.0%
2024$12,705+3.1%
2023$12,319+1.4%
2022$12,150+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 12491, Page 2103

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12360, Page 8593

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6191, Page 402

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5807, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1966