Skip to content

34 Rutan RoadBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Jul 31, 1997

Property Information

Block2902
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
53%
Improvement Value:$140,200
47%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,905+3.0%
2024$11,554+3.1%
2023$11,203+1.4%
2022$11,049+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 5490, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1959