Skip to content

18 Rutan RoadBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block2902
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
49%
Improvement Value:$160,300
51%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,716+5.2%
2024$12,091+3.2%
2023$11,716+1.4%
2022$11,552+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 20230, Page 59475

Property Built

Built

Year Built: 1959