Skip to content

Franklin Sq(Unit C0003)Belleville, NJ 07109

Built 2003
Commercial

Last Sale Price
$11,742,307
Last Sale Date
Nov 10, 2006

Property Information

Block301
Lot16
QualifierC0003
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
DescriptionROBERTO'S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,000
35%
Improvement Value:$267,400
65%
Total Assessment$411,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,592+3.0%
2024$16,102+3.1%
2023$15,613+1.4%
2022$15,399+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$11,742,307

To:

Sq Ft1,600DeedBook 12003, Page 4800

Property Built

Built

Year Built: 2003