Skip to content

Franklin Sq(Unit C0005)Belleville, NJ 07109

Built 2003
Commercial

Last Sale Price
$11,742,307
Last Sale Date
Nov 10, 2006

Property Information

Block301
Lot16
QualifierC0005
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
DescriptionCHILDRENS PLACE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,000
39%
Improvement Value:$323,200
61%
Total Assessment$530,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,383+3.0%
2024$20,752+3.1%
2023$20,121+1.4%
2022$19,845+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$11,742,307

To:

DeedBook 12003, Page 4800

Property Built

Built

Year Built: 2003