Skip to content

352 Franklin AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block3401
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class45
Description2SF3G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,157
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
31%
Improvement Value:$224,600
69%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,156+3.0%
2024$12,767+3.1%
2023$12,379+1.4%
2022$12,210+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 20160, Page 89217Recorded10/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1927