Skip to content

328 Franklin AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Date
Mar 8, 2023

Property Information

Block3401
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2SF 4 FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
24%
Improvement Value:$385,100
76%
Total Assessment$506,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,431+3.0%
2024$19,828+5.5%
2023$18,797+1.4%
2022$18,539+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927