Skip to content

88 Charles StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 10, 1993

Property Information

Block3402
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SS1GSH 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,100
51%
Improvement Value:$128,900
49%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,566+3.0%
2024$10,255+3.1%
2023$9,943+1.4%
2022$9,807+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,258DeedBook 5273, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1946