Skip to content

63 Center StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 20, 2019

Property Information

Block3402
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,900
38%
Improvement Value:$179,300
62%
Total Assessment$291,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,744+3.0%
2024$11,398+3.1%
2023$11,051+1.4%
2022$10,900+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,644DeedBook 20190, Page 41203

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 12526, Page 8386Recorded12/2/2014

Property Sale

Sale
$365,700
DeedBook 6404, Page 194

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5496, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1922