Skip to content

26-28 Center StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block3405
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description1SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,661
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,400
43%
Improvement Value:$182,400
57%
Total Assessment$320,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,938+3.0%
2024$12,556+3.1%
2023$12,174+1.4%
2022$12,008+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5309, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1952