Skip to content

18 Center StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Date
Sep 20, 2007

Property Information

Block3405
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,900
36%
Improvement Value:$202,900
64%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,736+3.0%
2024$12,360+3.1%
2023$11,985+1.4%
2022$11,820+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6092, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1922