Skip to content

31 Melwex StreetBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Jul 7, 2000

Property Information

Block3503
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SB1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,570
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
40%
Improvement Value:$177,100
60%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,901+3.0%
2024$11,550+3.1%
2023$11,199+1.4%
2022$11,046+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500

To:

Sq Ft1,570DeedBook 5713, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1932