Skip to content

402-404 Franklin AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 25, 2012

Property Information

Block3503
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,200
47%
Improvement Value:$120,300
53%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,135+3.0%
2024$8,865+3.1%
2023$8,596+1.4%
2022$8,478+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,092DeedBook 12370, Page 1056

Property Built

Built

Year Built: 1952