Skip to content

11 Melwex StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block3503
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,509
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
40%
Improvement Value:$178,700
60%
Total Assessment$296,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,966+3.0%
2024$11,613+3.1%
2023$11,260+14.6%
2022$9,829+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$323,000

To:

Sq Ft1,509DeedBook 20200, Page 17397

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 6261, Page 829

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5589, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1937